Ujemne Ceny Ropy Grzegorz Kuczyński

Przetrwają najsilniejsi zjadający słabszych, którzy będą bankrutować wystawiając do sprzedaży aktywa na przecenie. Pisałem w innym miejscu, że tempo powrotu wzrostów będzie zależało w coraz większej mierze od stymulantów gospodarczych, jak polska tarcza antykryzysowa. Działania 23 krajów zrzeszonych w OPEC+, które zobowiązały się do zmniejszenia wydobycia ropy nie wystarczą, gdyż „spadek zapotrzebowania na ropę wynosi 3 razy więcej” niż przyjęte ograniczenia. ujemne ceny ropy rosyjskich sądzi, że Rosja będzie musiała zamknąć część swych szybów, wbrew „urzędowemu optymizmowi” rosyjskich ministrów. Do pokrycia różnicy między przewidzianą w budżecie ceną ropy, a ceną faktyczną służy w tym opartym na surowcach naturalnych państwie Fundusz Dobrobytu Narodowego. W szalonym świecie współczesnych finansów przyzwyczailiśmy się już do ujemnych stóp procentowych, które przed rokiem 2008 wydawały się kompletnym absurdem.

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGELEpidemia koronawirusa i załamanie cen ropy sprawiają, że benzyna na stacjach jest znacznie tańsza. Ciosem dla rosyjskiej władzy jest konieczność odwołania defilady 9 maja.

Ceny Ropy I Gazu Lecą W Dół Jakie Będą Dalsze Skutki Ataku Koronawirusa?

MAE ostrzegała przed kryzysem gospodarczym mającym doprowadzić do depresji cen ropy jeszcze w lipcu 2019 roku. Nikt jednak nie przewidywał, że spotęguje go pandemia koronawirusa. Transfer ropy do magazynów mający sięgnąć nawet 200 mln baryłek w następnym kwartale może odpowiadać z zdjęcie z rynku do 2 mln baryłek dziennie. Według MAE moce magazynowe na rynku mają się zapełnić do połowy roku. Agencja przewiduje, że szybki spadek wydobycia i gromadzenie zapasów może doprowadzić do wzrostu poboru ropy z magazynów do 4,7 mln baryłek dziennie w drugiej połowie 2020 roku. MAE przypomina, że Chiny, Indie, Korea Południowa i USA zaoferowały przemysłowi naftowemu dostęp do magazynów strategicznych rezerw ropy w celu uplasowania nadwyżek, na które może nie wystarczyć miejsca na tankowcach. Wyczerpanie mocy magazynowych może doprowadzić do dalszego spadku baryłki, która w kontraktach różnicowych oscyluje obecnie wokół 20 dolarów za WTI i 22 dolarów za Brent.

Masowe pozbywanie się zapasów, nawet po bardzo zaniżonych cenach, było bardziej opłacalne, niż zatrzymanie produkcji. Analitycy https://pl.wikipedia.org/wiki/Deprecjacja S&P Global Platts szacują, że w kwietniu globalny popyt na ropę był o 29 mln baryłek dziennie mniejszy niż rok wcześniej.

Interactive Brokers czyli jeden w największych brokerów, ale z profesjonalnym zapleczem, nie zdążył. Kiedy ropa WTI feralnego dnia już handlowała się po ujemnych cenach systemy IB wskazywały cenę 0,01 USD/bl. Byli tacy którzy uznali to za okazję i kupili nawet kilkaset kontraktów.

Rozpocznij Trading Z Czołowymi Brokerami Branży

Rosja, Kazachstan i Meksyk, czyli najważniejsi gracze z tej grupy, notorycznie przekraczali limity. Między innymi dlatego, że opierał się na błędnych założeniach i słabej dyscyplinie. Niska skuteczność była tylko gwoździem do trumny tej idei. Idea nie miała bowiem siły przebicia nad motywowanym politycznie oporem przed redukcją produkcji. ujemne ceny ropy Dobrze do tego stopnia, że firmy, które zajmują się wydobyciem ropy naftowej robiły to w ilościach, które wymykały się z międzynarodowych ustaleń. Czyniły tak, ponieważ mimo tego, że wydobywały teoretycznie za dużo, to surowiec znajdował kupców. Negatywne ceny ropy naftowej to zjawisko, którego w historii jeszcze nie widziano.

Minie jeszcze kilka tygodni, zanim obecne spadki cen w transakcjach terminowych na WTI znajdą odzwierciedlenie w aktualnych cenach paliw, ale szykuje się najtańsze paliwo w 21-wiecznej historii. Spadek popytu na ropę naftową spowodowany jest pandemią i globalnym lockdownem, a wojna cenowa największych producentów ropy na świecie zalała rynek podażą, w efekcie czego magazyny zbliżyły się do granic pojemności. Dlatego rafineria zgodziła się przyjąć ropę pod warunkiem, że jej producent dopłaci dodatkowo 50 centów za baryłkę. Taki wymóg będzie z pewnością silnym bodźcem do zaprzestania wydobycia.

Świat Się Zatrzymał

Wielu producentów gotowych jest dopłacić, byle tylko ktoś odebrał od nich ropę. Na świecie zużywa się znacznie mniej surowca, a to powoduje, że w magazynach, na tankowcach, w rafineriach pozostaje bardzo dużo zbędnej ropy, a miejsc na składowanie jest coraz mniej.

Z jakiegoś powodu musieli stwierdzić, że w Cushing nadal jest miejsce i że z tak szerokim spreadem mogą spokojnie sobie pozwolić na pokrycie kosztów. Jednak w poniedziałek mogło się okazać, że nie ma takiej możliwości. W jaki sposób mieli by przechować ropę skoro nie mieli do tego magazynu. Musieli zatem odsprzedać kontrakt majowy i odkupić kontrakt czerwcowy. O ile z tym drugim nie było problemu, to okazało się że na kontrakcie majowym nie było totalnie płynności.

Na Czym Polega Problem Amerykańskiego Kontraktu?

Podstawowe kontrakty rozliczane są na wspomnianych już giełdach i odbierane w odpowiednich dla nich punktach. Warto również zwrócić uwagę, że kontrakty realizowane są co miesiąc. Ostatni dzień kwotowań to jak już było wspomniane 20 dzień miesiąca. Tego dnia podmiot, który pozostanie z kontraktem musi go zrealizować. „Jest dużo niepewności, a obecna sytuacja jest może nawet trudniejsza niż w Japonii w latach 90., która przeszła przez deflację sama.

do giełd akcji – można stracić więcej niż wszystkie zainwestowane środki. W praktyce więc klienci brokerów zobaczyli ujemne salda na swoich rachunkach. Jak donosi agencja Bloomberg, ceny niektórych gatunków ropy łupkowej w USA spadły nawet poniżej zera. Jedna z rafinerii ustaliła ujemne ceny zakupu ropy North wydobywanej w Północnej Dakocie. Według innych szacunków na świecie można przechować 6,8 miliarda baryłek – niemal 60 procent tej powierzchni zostało już wykorzystane.

Inwestorzy Uciekają Od Lng

Ale dlaczego gaz miał stanieć, a Gazprom obniżyć cenę ? Czy to przypadkiem nie Polska najgłośniej darła się, że to skandal wiązać cenę gazu z cena ropy i należy przy ustalaniu ceny gazu stosować warunki i notowania giełdowe ? No to sam tego chciałeś https://traderprof.online/ Jasiu Dyndało , sam tego chciałeś. Jeżeli Rosja nie będzie miala pieniędzy, to też niczego nie kupi w Europie. Poza tym sądzę, że niedługo Polacy będą jeździć do pracy w Rosji. Po kwietniowych wydarzeniach cena ropy WTI wróciła w okolice 20 dol.

Ceny ropy w USA spadły do rekordowo niskiego poziomu, poniżej 1 USD za baryłkę – poinformowała agencja Bloomberga. W 2008 r., kiedy ceny ropy były najwyższe, baryłka (159 litrów) kosztowała 148,93 USD. Cena spada, bo ropy jest tak dużo, że nie ma jej już gdzie magazynować. Na kontraktach terminowych producenci ropy skłonni są dopłacić, byle tylko pozbyć się towaru. Na ceny ropy, której wygasające z majową dostawą kontrakty terminowe były przejściowo notowane nawet z wysoce ujemnym kursem, zwrócił też uwagę Marcin Brendota z Alior Bank BM.

Analiza Kontrakty Terminowe Typu Futures Na Ropę Wti

Jednak w tym przypadku contago było tak ogromne, że ETF mógł spaść do zera. Do tej pory prospekt emisyjny $USO ustalił zasady w taki sposób, że do 80% wartości środków ETF lokowanych jest na frontowym kontrakcie WTI. To też jest standardowa praktyka, gdyż płynność na takich kontraktach jest największa co umożliwia wyjście z dużej pozycji bez większego wpływu na cenę. Chociaż w przypadku pozostałych rodzajów ropy naftowej sytuacja z zapasami nie jest tak trudna, to obawy o przepełnienie globalnych magazynów nie są wcale oderwane od rzeczywistości. Taki scenariusz byłby realny w przypadku zbyt powolnego cięcia produkcji ropy naftowej lub przedłużającego się okresu zmniejszonego popytu na ten surowiec.

Jednak w jeszcze dłuższym okresie zdaniem ekspertów ropa może być generalnie droższa niż przed pandemią. Długotrwały okres bardzo niskich cen, momentami nawet bliskich zera powinien bowiem skutecznie wymieść z rynku część producentów. Ci, którzy przetrwają wycofają się na pewien czas z wszelkich inwestycji w moce produkcyjne. Efekt może być taki, że kiedy już zużyjemy wszystkie nagromadzone dziś w nadmiarze zapasy, na pewien czas możemy znaleźć się w sytuacji, w której podaż ropy na świecie będzie mniejsza niż dziś. A odbudowanie jej wcześniejszego poziomu zajmie wiele miesięcy. Wtedy cena ropy może być bardzo wysoka i to też będzie efekt dzisiejszej pandemii koronawirusa.

Cena Złota Odbija W Górę! Kurs Ropy W Granicach 60 Usd (wti) Oraz 63 Dolarów (brent)

Tymczasem ujemna cena ropy dotycząca wyłącznie wygasającego kontraktu i to tylko przez jeden, lub parę dni, to zdecydowania zbyt mała część całego rynku, aby przenieść zjawisko ujemnych cen na poziom producentów paliw. Jak podkreślił Hirsch, ropa z dostawą w czerwcu ma już zupełnie inną cenę – ok. 20 dolarów za baryłkę. Warto do tego dodać, że za około dwa tygodnie magazyny w Oklahomie mogą być już pełne, obecnie wykorzystano już ponad 70 proc. Kontrakt w teorii można komuś odsprzedać na rynku, ale jeśli kupujący w dniu wygaśnięcia będzie posiadać taki kontrakt, to tym samym zobowiązuje się do odebrania określonego ładunku ropy w danym miejscu.

Na spowolnienie wywołane pandemią nałożyła się wyniszczająca, mimo że krótkotrwała, wojna cenowa Arabii Saudyjskiej z Rosją. Światowe ceny ropy spadły w sumie na początku tygodnia o prawie 40 proc, a ceny amerykańskiej ropy do poziomu z 1946 r. Poprzedni rekordowo niski poziom cen kontraktów futures z dostawą w najbliższym miesiącu został odnotowany w 1986 roku .

Polska i inne państwa naszego regionu (oprócz Rosji) nie są mocno zależne od cen surowców. Nie jest to oczywiście tak, że ceny te spowodują że benzyna będzie pół darmowa. Pamiętajmy, że w Polsce po pierwsze mamy ropę z Rosji, wycenianą (z pewną zniżką ze względu na skład) na podstawie notowań londyńskich. Do tego trzeba doliczyć koszt przetransportowania, marżę rafinerii i marżę na stacji. Grzegorz Kuczyński zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych cena ropy naftowej wynosi już ponad 30 dolarów na minusie. Oznacza to, że producenci dopłacają odbiorcom do ropy, bo nie mają już jej, gdzie magazynować. Dramatyczne spadki ceny wiążą się ze spadkiem popytu na ropę wobec epidemii koronawirusa.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 10 proc., po tym jak w poniedziałek notowania surowca “zanurkowały” poniżej zera. Na rynkach nadal jest silna presja z powodu gwałtownego wzrostu globalnej podaży ropy – podają maklerzy. Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *